NAKLİYECİ NEDİR KİMDİR

NAKLİYECİ OLMAK

Nakliyeci olabilmek için öncelikle nakliyecilik nedir bilmek lazım. Nakliyecilik ne kamyonu yada tırı ileri geri güzel şekilde yanaştırmak nede kamyonu yada tırı usta bir şekilde sürmek değildir. Nakliyecilik başlı başına sorumluluk gerektiren hizmet sektörünün en zor kollarından biridir.

Hizmet Sektörünü Nakliyecilik Üzerinden Açmak Gerekirse İlk Başta Müşterimizi Tanımak Gerekir.

  • Bir Kamyon Yada Tır Şoförünün İlk Müşterisi İşi Temin Eden Nakliye Firmasıdır.  Araç Sürücüsü Nakliye Firmasına Karşı Firma Aracılığı İle Yüklediği Yükü Sorunsuz Eksiksiz ve zamanında Teslim Edilecek Noktaya Teslim Etmekle Mükelleftir.
  • Sürücü Yükü İlk Aldığı Noktadan Son Teslim edeceği Noktaya Kadar Ulaşılabilirlik Sağlamak Zorunda ve Kendisine Ulaşan Yük Sahibi Yada Nakliye Şirketine Karşı O An içinde Olduğu Durumu Rapor Etmek Zorundadır.
  • Taşıma Esnasında Oluşabilecek Herhangi Bir Aksilikte Nakliye Şirketi İle İletişim Kurup Aksiliği Düzeltebilmek Yada Sorunu Engelleyebilmek Adına gereken talimatları birebir uygulamalıdır.

Nakliye Firmaları üzerinden ötnek Verecek Olursak;

  • Nakliye Firması İse Yük Veren Müşterinin Yükünü Taşıyabilecek Özellikte Aracı, İhtiyaç Dahilinde Taşıyıcı Personeli ve Bu İşleri Yapabilecek Kişiler Doğru Seçmek Zorundadır.
  • Taşımayı Yapacak Olan Aracın İstenilen Özellikte Olması İşini Hallettikten Sonra Aracın Yeterlilik Belgesi Ruhsat Bilgileri Sigorta Poliçesi ve Her şeyden Önce Araç Sürücüsünün Kişiliğini İyi Analiz Etmek Nakliye Firmasının En Önemli Görevlerindendir.

İki Sınıf Nakliyeci Vardır

Birincisi Komisyonu Alıp Araç Bilgilerini Kontrol Edip Müşterisine Araç Gönderen, İkincisi Yükü Teslim Edeceği Aracı Zamanlamayı Aracın Çalıştığı İstikametteki Ara Şehirlere Kadar iyi Tespit Yapıp Ardından Araç Bilgilerinin Kontrolünü Yapıp Komisyon Alan ve Aracı Gönderen Firma.

Şimdi Bu Nereden çıktı Diyebilirsiniz.

Antalya İlinden Örnek Verecek Olursak. A Müşterisinin Bir Kapat Samsun’a Gidecek Yükü Var Diyelim. Nakliye Firması Bunu Herhangi Bir Kamyona Verecek Olursa Bu Araç Yolda Arıza Yapar. Şimdi Nasıl Arıza Yapar Diyeceksiniz. Şöyle ki Antalya İle Samsun Arasında Ankara Afyon İlerinden Aracın Parça Yük Bulması Mümkündür. Araç Nakliye Firmasından Samsun Yükünü Alıp Yükledikten Sonra Samsun İstikametine Direk Gidecek Başka Bir Yük Daha Temin Edemez İse Afyona ve Ankara’ya Gidecek Olan Yükleri de Toplamaya Başlar ve Afyon’a veya Ankara’ya İnecek parça Yükleri O Şehirlerde İndirdikten Sonra O Şehirden Yine Samsun İstikametine Başka Parça Yükler Aramaya Başlar.Her Durakta Durup Yolcu İndiren Yolcu Bindiren Otobüsler Misali.

Bu Yüzden Yükünüz Zamanında Yerine Ulaşamaz ve Çok Klasik Olan ve Herkesin Bıktığı Araç Arza Yaptı Yalanı Devreye Girer.

Sırf Komisyon Alabilmek Adına Nakliyecilik Yapan Firmalar İçin Sorun Yoktur Komisyon Ceplerine Girmiştir Ve Firmanın Mağduriyetine verecekleri Tek Cevap Ben Araba Yolladım. Bütün Suç Şoförün Gibisinden Savma Politikaları.

Birde İşinin Sadece Komisyondan İbaret Olmadığını Bilen Nakliye Firmaları Var Bu Firmalar Müşterilerinin Yükünü Götürecek Olan Aracı Seçerken Zamanlamayı >Hesaba Katar ve Teslim Süresine Kadar Müşterilerine Kesin Bir Dil ile Konuşurlar. Göndereceği Aracı da İşini Şerefi ve Hakkı İle Yapan Kişilerin Araçlarından Seçerek Temin Ederler ve Herhangi Bir Aksaklığı Daha İşe Başlamadan Önleme Yoluna Gittikleri İçin Genellikle Arabaları Arıza yapmaz Yükleri Zamanında Teslim Edilir… Yeni Bir Nakliye Yazısı İle İlerleyen Zamanlarda Nakliyat Sektöründen Birşeyler Paylaşarak Sizler Aydınlatmaya Çalışacağız…